Zdravotné riziká v Austrálii

Melioidóza

V Austrálii je melioidóza známa aj ako choroba Nightcliff gardeners (Nightcliff je severné predmestie mesta Darwin v Severnom teritóriu, gardeners z angl. záhradníci). Choroba bola na človeku prvýkrát zaznamenaná v roku 1950. Prípady sú hlásené najmä v období dažďov. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje na severe Queenslandu a Severného teritória. 

Sporadické prípady sú hlásené aj zo Západnej Austrálie a z ostrovov Torres Strait. Geopark leží mimo endemickej oblasti 

Melioidióza je infekčná choroba spôsobená gramnegatívnou baktériou Burkholderia pseudomallei, ktorá sa nachádza v pôde a vode. Endemická je v oblastiach Thajska a severnej Austrálie. Vyskytuje sa v akútnych a chronických formách. Symptómy môžu byť bolesti v hrudi, kostiach alebo kĺboch, ďalej kašel, kožné infekcia, uzliny na pľúcach a zápal pľúc.

Q-horúčka

Po prvýkrát bola popísaná v Austrálii v roku 1935. Q-horúčka je ochorenie s akútnym a chronickým priebehom. Rozširuje sa prostredníctvom zvierat. Na potvrdenie diagnózy Q-horúčky je potrebné sérologické vyšetrenie. Najviac prípadov Q-horúčky býva hlásenéz Queenslandu a z Nového Južného Wallesu (potenciálna nákaza aj v lokalite geoparku). 

Horúčka Ross River

Ross River vírus (RRV) je vírus šíri krv sajúceho hmyzu, ktoré ovplyvňujú predovšetkým ľudí žijúcich vo vidieckych Austrálii. Podľa New South Wales Department of Health, infekcia sa RRV môže viesť k chrípkovými príznakmi, rovnako ako bolesti kĺbov. Existuje rad krokov, môžu jednotlivci, aby sa zabránilo sami od zmluvnej RRV, a, hoci nie sú tam žiadne špecifickej liečby, infekcia sa Ross River nemá dlhodobé následky. Typy
Ross River vírus je arbovirus, čo znamená, že sa prenáša uhryznutím výlučkov hmyzu sajúceho krv, komáre v tomto prípade. Podľa Davida Harley, et al., Z austrálskeho Centra pre medzinárodné a tropické zdravia a výživy na University of Queensland Medical School, infekcia sa RRV vedie k artritíde a bolesti v niekoľkých periférnych nervov, spolu s možnosťou horúčka a vyrážka. Nový Južný Wales ministerstvo zdravotníctva hlási, že nakazené osoby môžu tiež nastať zimnica a nevoľnosť, celkový pocit nevoľnosti, to je tiež hlásil, že vyrážka zvyčajne vyčistí v týždni alebo o niečo viac.

Horúčka Sindbis

Pôvodcu choroby prvýkrát izolovali v roku 1955 v egyptskej dedine Sindbis. Hlavnými hostiteľmi v prírode sú vtáky. Vírus u ľudí vyvoláva chorobu, prejavujúcu sa 3 - 4 dennou horúčkou, bolesťami hlavy, pohybového aparátu a miernou žltačkou. Niekedy sa tiež vyskytujú vyrážky na hrudníku a končatinách. Akútna fáza trvá do 10 dní, ale únava a bolesti šliach môžu pretrvávať aj niekoľko mesiacov pričom sa môže vyvinúť chronický zápal kĺbov.

Horúčka Dengue

Názov dengue je odvodený zo španielčiny a dá sa preložiť ako neprirodzenosť alebo afektovanosť. Toto označenie vyjadruje nápadnú a zvláštnu zmenu držania tela a správania sa u chorých osôb, ktorá môže pretrvávať aj po prekonaní choroby. Inak sa taktiež označuje ako Leprikosia. 

Od roku 1991 do roku 2001 neboli v Austrálii hlásené žiadne smrteľné prípady. 46% ochorenia bolo importovaných zo zahraničia. V takmer 90 % prípadoch ochoreniach možno pozorovať mierny priebeh choroby, podobný chrípke. V 10 % prípadoch začína choroba po inkubačnej dobe 2 až 10 dňoch a prebieha v troch štádiách.

Choroba začína náhlou horúčkou 41 °C, zimnicou, vyčerpanosťou, bolesťami hlavy, končatín, kĺbov a svalov, nízkym pulzom a horkou, kovovou chuťou v ústach. Občas sa vyskytne aj vyrážka, nevoľnosť a zvracanie.
Po ústupe horúčky po 4 až 5 dňoch dochádza k ďalšiemu stúpaniu teploty. Potom sa na tele objavia rozsiahle makulopapulózne vyrážky.
Následne po 5 až 6 dňoch nastáva fáza zotavenia, ktorá môže trvať aj niekoľko týždňov.
Za tzv. trias dengue označujeme symptómy ako: horúčka, vyrážka a bolesti hlavy, končatín, kĺbov a svalov.

Malária

S výnimkou veľkej epidémie v meste Cairns počas druhej svetovej vojny, malária väčšinou vypukla v malých, izolovaných komunitách v Severnom teritóriu. Posledná epidémia bola v Roper River Mission v Severnom teritóriu v roku 1962. Austrália bola v roku 1983 vyhlásená za oblasť
bez výskytu endemickej malárie, došlo len k sporadickým prípadom miestneho prenosu. Smrteľné prípady sú ojedinelé.

Iné riziká

Keďže Kanawinka geopark patrí medzi najväčšie na svete, jedným zo zdravotných rizík v tejto oblasti je aj cestovanie na dlhé vzdialenosti. Austrálčania sú na prekonávanie veľkých vzdialeností zvyknutí, avšak pre návštevníkov môže byť cestovanie veľmi únavné, preto je odporúčané robiť si prestávky. Kvôli diaľke, teplu a pravidelnej kamiónovej doprave je potrebné zvýšiť obozretnosť. Opatrne jazdiť treba aj kvôli zvieratám, ktoré sa pohybujú popri ceste a môžu vbehnúť pred auto, najmä kengury, koaly, hovädzí dobytok a ovce