Zdravotné odporúčania

Všeobecné odporúčania pred cestou do exotických krajín

Hnačka cestovateľov
Patrí medzi ochorenie, ktoré postihuje až 80% návštevníkov z mierneho klimatického pásma. Najvyššia pravdepodobnosť ochorenia je pri cestách do menej rozvinutých oblastí Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Riziku sú vystavení najmä individuálni cestovatelia bývajúci a stravujúci sa v improvizovaných podmienkach s nízkou úrovňou hygieny, ale býva spôsobená aj klimatickou zmenou, únavou, nezvyklou stravou, kontaminovanou vodou, či nadmerným pitím sladených nápojov.

Prevencia: Bez ohľadu na očkovanie proti črevným nákazám (cholera, brušný týfus), najdôležitejšiu úlohu v prevencii črevných infekcií majú preventívne opatrenia ako hygiena rúk, udržiavanie kuchynského riadu v čistote a jeho ochrana pred muchami, správne skladovanie a manipulácia s potravinami, či pozvanie cestovateľa miestnymi obyvateľmi na pohostenie do domácnosti. Medzi doplnkové možnosti prevencie patrí užívanie probiotík.

 Ľad do nápojov

Neodporúča sa v subtropických a tropických oblastiach, vysoké riziko kontaminácie (často ho predávajú pouliční predavači, prevoz býva často v znečistených vozíkoch, nakladanie špinavými rukami, chladenie ľadu vodou z blízkeho zdroja).

 Konzumácia ovocia a zeleniny

Môže byť spestrením jedálneho lístka a dôležitým zdrojom tekutín a vitamínov. Odporúča sa konzumácia toho ovocia, ktoré sa dá pred konzumáciou ošúpať. Predtým treba ovocie umyť pod horúcou tečúcou vodou, najlepšie je, keď si ho turista nakrája sám.

Listová zelenina patrí medzi najrizikovejšie, je nemožné zabezpečiť jej dôkladné umytie. Neodporúča sa vkladať do úst rastliny odtrhnuté vo voľnej prírode, ani pridávať ako prílohu do šalátov. Na kúpu zeleniny uprednostňujeme uzavreté obchody vyššej úrovne pred trhoviskami alebo stánkami pri cestách.

Konzumácia vodných živočíchov
Niektoré druhy rýb bývajú nositeľmi parazitov, najmä motolíc a pásomníc, ktorými sa môže po konzumácii surových alebo nakladaných rýb nakaziť aj človek. Keďže  zárodky parazitov pri vyšších teplotách hynú, prevencia spočíva v dôkladnej tepelnej príprave. Okrem infekcií hrozí pri požívaní morských kôrovcov, mäkkýšov a rýb aj alergická reakcia.
 Mäso
Po dôkladnej tepelnej úprave je možné za neškodné považovať najmä hydinové mäso. Nedostatočne tepelne upravené mäso – mäso na grile, nad ohňom, slabo vyúdené mäso, či biftek môže byť zdrojom rôznych parazitov (trichinely, salmonely).
Potraviny
Odporúča sa kupovať potraviny vo vákuových baleniach.

Kinetóza
Nevoľnosť pri cestovaní býva častým javom u cestovateľov. Sú to stavy nevoľnosti, niekedy spojené s vracaním. Môžu sa prejaviť pri ceste akýmkoľvek dopravným prostriedkom. Odporúča sa pred a počas cesty konzumovať len malé množstvo potravy, piť nešumivé nápoje. Osobám trpiacim kinetózou sa odporúča sedieť v prvej tretine lietadla, kde sú výkyvy menšie. Na lodi sú najmenšie výkyvy v strednej časti plavidla na dolnej palube. V cestných dopravných prostriedkoch je vhodné, aby takáto osoba sedela vpredu s výhľadom na cestu pred autobusom alebo automobilom.

V prípade nastupujúcej kinetózy je vhodné zabezpečiť zaujať polohu v sede s mierne zaklonenou hlavou, pevne podopretou o operadlo, či inú oporu, dostatočný prívod vzduchu,požiadať o pohár vody, zavrieť oči, nepozerať sa na pohybujúce predmety. Medikamentózne možno zabrániť vzniku kinetózy kinedrilom.