Nebezpečné živocíchy v Brazílii

Krovinár tichý (bushmaster)
Je to nočný druh. Deň trávi v podzemnej nore alebo v hustom kroví, odkiaľ vychádza po zotmení za potravou. Živí sa predovšetkým drobnými cicavcami, plazmi alebo vtákmi. Potravu si hľadá na zemi, na stromy sa nešplhá.
Jeho jed je silne hemotoxický. Do tela obete je vstrieknutý jedovatými zubami, ktorých dĺžka môže u veľkého krovinára dosiahnuť až 37 mm. Jeho uštipnutie vďaka účinnosti a množstvu jedu končí pre človeka bez lekárskej pomoci takmer vždy smrteľne a človek môže zomrieť do 10 minút. Vzhľadom k jeho malému výskytu nie sú uštipnutia príliš časté. 
 
Štrkáč brazílsky
Jeden z najobávanejších amerických hadov, ktorého  v Južnej Amerike prezývajú  "cascaval". Žije v Strednej a Južnej Amerike od Mexika až po južnú Brazíliu a Argentínu. Má niekoľko poddruhov. Dorastá do dĺžky  až 1,8 m.
V jeho jede sú podobne ako v jede ostatných štrkáčov rodu Crotalus predovšetkým hemorrhagíny, proteolytické enzýmy a koagulačne aktívne látky. Odhadnutá minimálna smrteľná dávka jedu pre človeka je 18 mg, maximálne množstvo jedu v jedových žľazách je 300 mg.
 
Koralovec
Korálovec je jedovatý, jeho jed spôsobí človeku smrť do 24 hodín. Korálovec obýva suchšie pralesy na severe Južnej Ameriky. Dorastá do dĺžky 60-70 cm. Je to nočný had, cez deň sa skrýva v rôznych úkrytoch. Jeho potravou sú hady, jašterice a drobné hlodavce. Koralovce patria medzi veľmi jedovaté hady, no sú celkom pokojné a nie príliš rýchle. Ich jedové zuby sú krátke, takže sa pred nimi možno chrániť vhodným odevom a obuvou.
 
Banánový pavúk (Brazilian Wandering Spider)
Banánový pavúk, označovaný tiež ako brazílsky putovný pavúk je útočný a často napáda aj človeka. V liečbe sa používa nešpecifické protipavúčie sérum, ktoré u nás nie je dostupné.
 
Kútnik jedovatý (Brown recluse spider)
Známy aj ako husľový pavúk podľa škvrny v tvare huslí na hrudi. Rád sa zdržuje v domácnostiach, preto patrí medzi obávané pavúky. Nie je agresívny, ale jeho uhryznutie môže mať vážne následky. Kútniky sú jediné pavúky na svete, po ktorých uhryznutí dochádza k odumieraniu kože. Ich jed totiž obsahuje vzácny enzým, ktorý poškodzuje tkanivo kože a postupne vedie k smrti. V prípade, že nie je podaný protijed, ľudia nakoniec zomierajú v dôsledku zlyhania orgánov. Rany po uhryznutí sa hoja veľmi ťažko. 

 

Čierna vdova (snovačka jedovatá)
Meria 4 centimetre a váži 30 až 50 gramov. Telo sa skladá z hlavohrude a bruška. Bruško ku hlavohrudi je pripojené tenkou stopkou. Na konci bruška má snovacie bradavky. Vo vnútri bruška sú pavučinové žľazy. V hlavovej časti hlavohrude sú 4 páry očí. Chelicery alebo hryzadlá im slúžia na vstreknutie jedu do tela obete. Má 4 páry nôh. Je čierna s červeným znakom na brušku. Snovačka jedovatá je veľmi plachá a nehryzie, kým ju nikto neobťažuje. Aj keď porušíme pavučinu, snaží sa skôr skryť ako zaútočiť. Uhryznutie sprevádza okamžitá ostrá bolesť, silné kŕče, zvracanie, horúčka, bolesti brucha, ale len výnimočne sa končí smrťou. 
 
Piraňa obyčajná 
Živí sa výhradne čerstvým mäsom. Pre človeka je nebezpečná, pokiaľ je nízky stav vody a málo potravy. Pirane prehĺtajú potravu vcelku, nedokážu ju hrýzť. Väčšiu korisť lovia v organizovaných húfoch. 

Jelly fish